ARTSS metode

Drošu un noturīgu digitālo pakalpojumu nodrošināšanai ARTSS projektā ir izstrādāta spējorientēta ARTSS pakalpojumu projektēšanas un piegādes metode. Tā paredz strukturētu pakalpojuma mērķu, izpildes rādītāju, konteksta (jeb izpildes vides mērījumu), kā arī drošības un noturības pielāgojumu attēlošanu un izmantošanu servisa konfigurēšanā tā izstrādes un izpildes laikā. Metode ir komponentorientēta, kas nozīmē, ka specifisku projektēšanas un piegādes uzdevumu risināšanai tiek izstrādātas atsevišķas komponentes, kuras vieno vienota konceptuālā bāze.

ARTSS metodes apraksts, lietojums un rīki ir aprakstīti krājumā Karagiannis, D., Lee, M., Hinkelmann, K., Utz, W. (eds) Domain-Specific Conceptual Modeling, kurā ir apkopoti aktuālie pētījumi par domēnam specifiskām modelēšanas valodām.

Grabis, J., Deksne, L., Roponena, E., Stirna, J. (2022). A Capability-Based Method for Modeling Resilient Data Ecosystems. In: Karagiannis, D., Lee, M., Hinkelmann, K., Utz, W. (eds) Domain-Specific Conceptual Modeling. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-030-93547-4_15

RTU Tālmācības centra pētnieku grupa ir saņēmusi 2021. gada LZA atzinības rakstu par ARTSS projektā veiktajiem pētījumiem "Starpdisciplinārs pētījums, kā tradicionālo e-studiju tehnoloģiju transformēt reālā Digitālā Laikmeta mācību ekosistēmā".

RTU sadarbībā ar uzņēmumu DTG ir uzsākusi ERAF praktiskās ievirzes pētījumu projekta "Platforma Covid-19 drošai darba videi" īstenošanu, kurā tiks turpināti ARTSS projektā aizsāktie pētījumi par lielo datu tehnoloģiju un zināšanu pārvaldības izmantošana COVID-19 ietekmes mazināšanai.

Intelektuālo tiesību izsolē ARTSS pētnieku grupa ir pārdevusi uzņēmumiem "Jāņa sēta" un DTG "Transporta līdzekļa ierašanās laika prognozēšanas  (TILP) algoritma implementācija".  Plašāka informācija: https://www.rtu.lv/lv/universitate/masu-medijiem/zinas/atvert/rtu-izsola-zinatnieku-izstradatu-risinajuma-sabiedriska-transporta-ierasanas-laika-prognozesanai

Transporta līdzekļa ierašanās laika prognozēšanas (TILP) algoritma implementācija

Transportlīdzeklis pārvietojas noteiktā maršrutā atbilstošo grafikam. Tā pieturvietas un paredzētais ierašanās laiks ir zināmas. Šī informācija ir publiski pieejama atvērto datu veidā Latvijas atvērto datu portālā (https://data.gov.lv/dati/lv/dataset/atd-gtfs). Transportlīdzekļa atrašanās vietu fiksē kases aparātā integrētā GPS ierīce un šie dati ir pieejami transporta pārvadājumu uzņēmuma autoparka vadības sistēmā. GPS datiem ir jāveic priekšapstrāde, jo jēldatos:

Izvērtējums par attālināto veselības aprūpes pakalpojumiem un to ietekmējošajiem faktoriem

Projekta „ARTSS: Perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem” (VPP-COVID-2020/1-0009) (turpmāk tekstā – Projekts) mērķis ir izstrādāt metodi un tehnoloģiskos risinājumus digitālo pakalpojumu dinamiskai pielāgošanai un drošības nodrošināšanai COVID-19 gadījumā un līdzīgās krīzes situācijās. Izvērtējuma mērķis ir analizēt attālināto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas drošības ietekmējošiem faktoriem un sniegt rekomendācijas.

Priekšlikumi mācīšanās analītikas monitoringam augstākajā izglītībā

Nodevumā apkopotas atziņas par mācīšanās analītiku un tās izmantošanu augstākās izglītības monitoringā, noskaidrojot docētāju un studējošo viedokli, kā arī izvērtējot ARTSS-EDU pieejas izstrādes un izmēģināšanas pieredzi. Pētījuma izstrādes gaitā sniegtas atbildes uz jautājumiem: kas ir moderni vadīts mācīšanās process augstskolā? Kā augstskolā tiek atbalstīta un uzlabota mācīšanās un mācīšana? Kā augstskolā tiek veikta mācīšanās rezultātu novērtēšana tiešsaistes vidē?

Zinātniskajā žurnālā "WSEAS Transactions on Systems and Control" publicēts ARTSS projekta pētījums Arnis Lektauers, Jelena Pecerska, Vitalijs Bolsakovs, Andrejs Romanovs, Janis Grabis, Artis Teilans (2021) A Multi-Model Approach for Simulation-Based Digital Twin in Resilient Services. WSEAS Transactions on Systems and Control, ISSN / E-ISSN: 1991-8763 / 2224-2856, Volume 16, 2021, Art. #10, pp. 133-145.